Strony

SUKCES PRZY OKAZJI


Czasami ulegamy złudzeniu, że nasze życie ma "puste przebiegi" - momenty, gdy tylko tracimy czas i jesteśmy w złym sensie nieproduktywni. Nie chodzi mi tu o czas odpoczynku - ten jest jak najbardziej istotny i w założeniu jest ładowaniem akumulatorów, a nie utratą energii. Chodzi raczej o momenty POMIĘDZY jednym zadaniem a drugim.- droga do pracy
- rozwożenie dzieci do szkoły
- odpisywanie na maile
- robienie zakupów
- czekanie na dzieci w trakcie ich dodatkowych zajęć
- droga do klienta

Co zrobić, aby pomiędzy jedną sprawą a drugą być produktywnym i nie mieć poczucia, że nasze życie, czas i potencjał jest marnowany?

1. Myśl okazjami a nie zadaniami

Jeśli myślisz tylko zadaniowo, masz satysfakcję tylko wtedy, gdy zrobisz to, co masz zrobić. Nastawiasz się tylko na wykonanie zadania, a nie na proces. Stąd poczucie, że czas mijający MIĘDZY zadaniami jest czasem straconym. A co jeśli okaże się, że możesz wiele zrobić przy okazji zadań które robisz, jakby w drodze? Jeśli myślisz okazjami, a nie zadaniami, to zaczynasz widzieć okazje, tam, gdzie wcześniej widziałeś jedynie stratę czasu. Droga do szkoły z dziećmi nie będzie tylko realizacją zadania, ale okazją, by z nimi porozmawiać i budować relację. Droga do pracy nie będzie bezproduktywnym staniem w korku ale okazją, aby zadzwonić do ludzi, posłuchać audiobooka czy interesujących wykładów, okazją, by pomyśleć o swoim życiu. Okazje są wszędzie wokół ciebie.

Każdy pusty przebieg możesz zamienić w czas rozwoju osobistego, wzrostu i pogłębiania swojego życia. 

Jaka okazja jest przed tobą gdy stoisz w korku, lub czekasz w holu szkoły baletowej swojej córki? Jak możesz wykorzystać ten czas, by się rozwijać, a nie stać w miejscu?

2. Doceń zmianę planu

Bywa też tak, że nasz idealny plan na realizację danego zadania zostaje zupełnie zmieniony przez nagłe okoliczności i musimy się po prostu dostosować. Po co się tym irytować? Czy nie lepiej byłoby, abyśmy przyjęli tę zmianę jako okazję? Taka postawa jest proaktywna. Jeśli dobrze wykorzystasz moment zmian, okaże się, że osiągniesz jeszcze więcej, zupełnie przy okazji... mimo, iż plan zupełnie się wysypał.

3. Bądź odważny i elastyczny

Kiedy otwierają się przed tobą drzwi okazji, nie czekaj, ale odważnie przez nie przejdź. Bądź gotowy zmienić swoje nastawienie i porzucić stare schematy. Jeśli myślisz zadaniowo, ominie cię życie. Jeśli myślisz okazjami, każda chwila okazuje się tętnić możliwościami. Nie ma pustych przebiegów - wszystko jest formą rozwoju, nauki, możliwości poznania i rozciągnięcia światopoglądu. 

Życie nie jest stratą czasu. Warto otworzyć oczy i uszy i stać się świadomym partycypantem chwili obecnej. Ona jest pełna możliwości.

Aby poznać możliwości danej chwili, musisz umieć się zatrzymać i złapać perspektywę. Bez perspektywy stajemy się zadaniowi i nie rozumiemy możliwości, jakie niesie w sobie życie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz