Strony

MAŁY NAWYK, WIELKA ZMIANA


Czy wiesz, że zmiany w Twoim życiu mogą rozpocząć się od wypracowania w sobie małych, jakby nic nieznaczących nawyków? Mimo, iż nawyki te wydają się być z pozoru czymś drobnym, nieistotnym, mało znaczącym, okazuje się, że mają w sobie potencjał, aby totalnie zmienić atmosferę i dynamikę Twojego życia. Nowe, drobne zachowania, mogą okazać się zarzewiem nowej rewolucji, powiewem zmian.

Każdy z nas ma swój potencjalny zestaw DROBNYCH nawyków, które jeśli by wprowadził do swojego życia, mogą stać się kamieniami milowymi dla jego rozwoju osobistego i wejścia na nowe pola odkrywania potencjału. Trzeba jednak najpierw wykonać pracę, aby je odkryć. Odkrycie zestawu tych nawyków jest niesamowitym zadaniem, przygodą i drogą do większej samoświadomości.


1. Odkryj swoje drobne nawyki.

To trudne, ale fascynujące. Aby odnaleźć takie nawyki, które trzeba wprowadzić, należy spojrzeć na swoje najważniejsze w tym czasie POTRZEBY. Podkreślam: najważniejsze. Nawyk, który zaczniesz w sobie wyrabiać ma być wrotami do zmian w danej dziedzinie twojego życia. Wydają się to raczej małe drzwiczki niż wrota, ale z czasem okaże się, że mały nawyk zmienia całą mentalność.

Przykładowo - chcesz dobrze wpłynąć na swój organizm, lepiej się odżywiać, lepiej funkcjonować. Zamiast rozpocząć od trudnej i skomplikowanej diety, zacznij budować prosty, zdrowy nawyk: picie 2 litrów wody dziennie. Nie jest to nic wielkiego, ot, 2 litry wody, nic więcej. Wystarczy, że codziennie skupisz sie na dobrym nawodnieniu swojego ciała. Ale to nie koniec...

2. Wprowadzaj jeden nawyk na raz.

Każdy z nas ma inną pojemność do wprowadzania zmian, każdy z nas jednak spokojnie poradzi sobie z wprowadzaniem jednego nawyku na raz. Jeden nawyk, który w dodatku nie wymaga od nas wielkiego wysiłku, może stać się podłożem do stworzenia o wiele głębszych zmian i skutecznych praktyk. Dyscyplina i poczucie sukcesu towarzyszące skutecznemu wprowadzeniu jednego nawyku udzielą odpowiedniego rozpędu do tego, by wprowadzić kolejne dobre nawyki i zmiany. 

3. Rozwijaj nawyk.

Kiedy już skutecznie wprowadzisz jeden nawyk i wejdzie on na stałe w repertuar twojego życia, zacznij rozwijać ten nawyk, lub zacznij przejawiać w bardziej rozwinięty sposób wartość, która stoi za nawykiem. Jeśli udaje ci się już pić 2 litry wody dziennie, zacznij jeść w bardziej zdrowy sposób, wymieniając niezdrowe składniki diety na zdrowe. Wartością nawyku z wodą jest zdrowie fizyczne. Rozwój tego, co zdobyliśmy pod wpływem tego nawyku jest tak naprawdę rozwojem wdrażania wartości zdrowia fizycznego do naszego życia. Zaczynamy od picia wody, kończymy na zdrowej diecie - wynika to z tej samej wartości. Mały nawyk okazał się przyczółkiem do wprowadzenia czegoś większego, ponieważ dostarczył nam odpowiedniej motywacji i wiary, że może się nam udać. Sukces w małym stał się podłożem sukcesu w dużym. Zaczynamy jednak zawsze od małego.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz