Strony

ROZPROSZENIA


Budzisz się rano. Masz plan. Chcesz skupić się, przygotować do dnia pracy i obowiązków. Chcesz mieć chwilę dla siebie. Pijesz kawę, masz czas ciszy i koncentracji. Włączasz komputer, aby przeczytać jakiś ciekawy, inspirujący artykuł na dzień dobry...

Twój wzrok przyciąga ikonka powiadomień - jest kilka wiadomości na FB i mailu. Wchodzisz na nie "tylko na chwilę"... I wszystko idzie w łeb. Wciąga cię wir przypadkowych informacji, linków, zdjęć i wydarzeń. Zaplanowany czas skupienia zamienia się w chaotyczną konsumpcję informacji przygotowanych dla ciebie w otrzymanych wiadomościach i powiadomieniach... 


Czy tak musi wyglądać nasz poranek? 

Jak nie dać się rozproszeniom, które okradają nas z porannego czasu skupienia i koncentracji?

1. Omijaj technologię.

Niech twój telefon, laptop, tablet i wszelkie inne pożeracze czasu i uwagi będą dla ciebie nieważne. Chwycisz za nie za godzinę. Najpierw poranne ćwiczenia, cisza i koncentracja, prysznic, skupienie. Technologia poczeka. Wiadomości poczekają. Teraz czas, aby napełnić się inspiracją i życiem. Facebook ci w tym nie pomoże.

2. Trzymaj się planu.

Jeśli porannym planem jest poćwiczyć, wziąć prysznic, przeczytać kilka fragmentów inspirującej książki, to postępuj według planu. Nie zbaczaj ani na lewo, ani na prawo - bo inaczej na pewno rozproszysz się i utkniesz w rzeczach, których nie planowałeś i nie chciałeś robić przed pracą.

3. Bądź tu i teraz.

Trzymaj swój umysł w chwili obecnej. Nie pozwól mu uciekać w inne rzeczy niż to, co aktualne. Pojawia się pokusa, aby już myśleć o dniu pracy, aby już na zapas bać się rozmowy z szefem, aby próbować przewidzieć, co ten dzień zrzuci nam na głowę. Zamiast fantazjować, lepiej ciesz się tym, że TERAZ twoją rzeczywistością jest kolejny łyk dobrej kawy, kolejny oddech, kolejna pompka... Nie antycypuj rzeczywistości, to nie czas na taką formę utraty energii.

Poranny czas koncentracji może być pierwszym sukcesem odniesionym tego dnia. Poczucie zwycięstwa przynosi zwycięstwo. Warto zadbać o to, by nie ulec rozproszeniom i zrobić dokładnie to, co się ustaliło. Do dzieła.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz