Strony

10 POTĘŻNYCH CYTATÓW I LEKCJI O SLUCHANIU1. "Prawdziwe słuchanie, a nie udawanie, może być najszczerszą formą pochlebstwa" - dr Joyce Brothers. 
Kiedy słuchasz kogoś w szczery sposób i koncentrujesz na nim pełną swoją uwagę budujesz jego poczucie wartości i pokazujesz szacunek dla jego opinii. Akt słuchania to akt budowania wartości w osobie wysłuchiwanej.  Chcesz kogoś dowartościować i pokazać mu że ci na nim zależy? Wysłuchaj go szczerze.

2. "Nikt by nie słuchał tego, co mówisz, gdyby nie wiedział, że za chwilę przyjdzie jego kolej" - Edgar Watson Howe. 
Ludzie chcą być wysłuchani po tym, co zostało im powiedziane. Lepiej słuchają, gdy wiedzą, że będą uważnie wysłuchani. Siejesz słuchanie a w zamian zbierasz uważność słuchaczy.

3. "Wielcy ludzie mają monopol na słuchanie. Mali ludzie mają monopol na mówienie" - David Schwartz. 
Wielkość ludzkiego wpływu zasadza się w słuchaniu. Im lepszym słuchaczem jesteś, tym większym człowiekiem jesteś - budujesz swoją pozycję i pozytywny wpływ. Ludzie z autorytetem to mistrzowie słuchania.

4. "Wiedz, jak słuchać, a pozyskasz korzyści nawet od tych, którzy mówią źle." - Plutarch.
Umiejętność słuchania rozwija nas. Nawet gdy słuchamy treści głupich, bełkotu czy nowomowy, nawet wtedy, uważny słuchacz wyciągnie naukę i dobre wnioski. Słuchanie zamienia każdą rozmowę - niezależnie od jej poziomu i jakości - w uniwersytet.

5. "Każdy człowiek, jakiego spotykam, jest w jakiejś dziedzinie lepszy ode mnie i mogę się czegoś od niego nauczyć" - Ralph Waldo Emmerson.
Słuchanie to pokora i otwartość na naukę, to uznanie, że każdy człowiek ma coś cennego w sobie co można wydobyć, przyjąć i celebrować. 

6. „Tak więc, moi umiłowani bracia, niech każdy człowiek będzie skory do słuchania, nieskory do mówienia i nieskory do gniewu.” - List Jakuba, Nowy Testament.
Bycie chętnym słuchaczem powinno wpływać też na to ile mówimy. Mniej słów, więcej uwagi - to droga do rozwoju duchowego.

7. "Większość ludzi nie słucha po to by zrozumieć; oni słuchają po to, by odpowiedzieć." - Stephen R. Covey.
Jesli słuchać, to tylko ze zrozumieniem, a nie po to by odpowiedzieć po najmniejszej linii oporu - np. banałem czy truizmem. Dobry słuchacz szuka zrozumienia a nie prostych odpowiedzi na odczepnego.

8. "Sztuka konwersacji zasadza się w słuchaniu." - Malcolm Forbes.
Podstawą dialogu jest słuchanie. Podstawą wymiany słów jest słuchanie. Podstawą rozmowy jest słuchać.

9. "Mamy dwoje uszu i jeden język, abyśmy mogli więcej słuchać, a mniej mówić." - Diogenes.
Przysłuchaj się swoim rozmowom z innymi - jaka jest proporcja słów do słuchania? 

10. "Najważniejszą rzeczą w konwersacji jest słuchanie tego co nie zostało wypowiedziane." - Peter Drucker.
Uważne słuchanie pozwala zaszyć się głębiej pod powierzchnię słów, wejść drugiej osobie do serca i poznać jej ukryte pragnieńia i motywy. Słowa to nie wszsytko - słuchając uważnie sluchasz emocji i duszy drugiej osoby.

Znasz jakies ciekawe cytaty czy lekcje o słuchaniu? Wrzuć je do komenatrzy - niech inni mają okazję się tym zainspirować!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz